FOTOSELLİ KAPI SİSTEMLERİ

Otomatik kapı; kendisine birisi yaklaştığı zaman adından da anlaşıldığı üzere otomatik açılabilen kapılardır. Otomatik kapı açılıp kapanabilen giriş ve çıkışa müsaade eden bir yapı elemanıdır. Bazı kapı modelleri de bir düğmeye basılarak açılabilmekte olup bunlar daha çok ticari işletmelerde son derece faydalı bir şekilde kullanılmaktadır. Otomatik kapının açılıp kapanmasını yaylarla veya elektrik gücü ile sağlanmaktadır.

Otomatik Kapı Çalışma Prensibi

Kapının açılmasını sağlayan çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan birincisi bir sensör yaklaşanı algılar ve kapı açılır. Bu otomatik kapı sensörlerin de değişik çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan birincisi basınç sensörüdür.
Birisi üzerine bastığı veya durduğu zaman tepki verir ve kapının açılması sağlanır.
Bir diğeri kızılötesi görünmeyen ışıklardan bir perde oluşturulur ve birisi buradan geçtiği zaman ışıkların kesintiye uğraması ile sensör devreye girer ve kapı açılır. Bir diğer hareket sensörüde düşük mikrodalgalar yayan bir radar tarafından algılanır. Başka bir kullanımı da garaj kapılarında kullanılan tarzda uzaktan kumanda ile çalıştırılan veya bir aracın içine monte edilen sensörlerdir.
Kapının açılmasını sağlayan bir diğer yöntem de bir düğme veya manyetik kartın okutulmasıdır. Güç destekli olan modeller de klasik kapılar gibi itme ve çekme eylemini insanların yerine bir makinenin yapması prensibi ile çalışmaktadır.
 
Otomatik Kapı Sistemleri

Otomatik kapı sistemlerinin çeşitli varyasyonları vardır. Bunlar sağa ve sola duvarın içine giriyormuş gibi olan modeli, klasik kapılar gibi bulunduğu terin içirişine ve dışarısına doğru açılan modeli bir de bulunduğu konumda yukarı ve aşağı doğru açılıp kapanabilen modelleri vardır.
Otomatik kapı sistemleri yaklaştığınızda sizi algılayabilecek bir sensörle donatılmış olup bu sensörün hassaslık derecesi ayarlanabilmektedir.
Otomatik kapıların çalışabilmesi için elektrik enerjisi gereklidir. Pek çok otomatik kapı bir elektrik kesintisinde veya bir arıza durumunda manuel çalışmasını sağlayan bir sistemi bulunmaktadır.
Otomatik kapılar ayrıca geçiş esnasında kapının arasında birinin durmasına ve ya bir şeyin kalmasına karşı da güvenlik sensörleri ile donatılmışlardır. Bu güvenlik sensörünün amacı kapının açılıp kapanma yolu üzerinde bir engel olduğunu algılayarak kapının açılmasını veya kapanmasını yavaşlatarak çarpışma şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Bu güvenlik önlemleri otomatik kapının değişik durumlarda güvenliğin sağlanmasını sağlar.

Otomatik Kapı Avantajları

Tekerlekli sandalyede olan veya eli kolu olmayan engelli insanlar için otomatik kapı büyük bir kullanım kolaylığı sunmaktadır. Klasik kapıların bu insanlar için büyük bir engel oluşturduğu açmasının imkânsız olduğu bu durumlarda otomatik kapılar büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Özellikle kamu binalarında kullanılması çok önemli ve gereklidir.
Hastaneler ve bilimsel laboratuvarlarda otomatik kapılar sürekli kapalı oldukları için güvenli bir kullanım sunarlar. İnsanların istedikleri gibi giriş çıkışlarına izin verilmeyen bölgelerde örneğin ameliyathane, acil servis gibi yerlerde kullanılması oldukça pratik olmaktadır.
Otomatik kapı depolar gibi insanların elleri dolu olarak giriş çıkış yaptığı yerlerde de kullanımı büyük kolaylık sağlamaktadır.

Copyright © 2021 | Door Cell | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım